Heureka.cz - porovnání cen a srovnání produktů


Poradna Dudlíky a savičky

Jak vybrat dudlík a savičku?

Bez dudlíku neboli šidítka se neobejde skoro žádné miminko. Jenže v každém obchodě s potřebami pro děti, v každém hypermarketu i lékárně jich je velká spousta. Liší se velikostí, materiálem i tvarem.
 
 

Proč kupovat dudlík?

 
Takzvané šidítko patří k základní kojenecké výbavičce. Vždyť jen jemu často vděčíme za trochu klidu či pár hodin nerušeného spánku. O používání této pomůcky k utišení dítěte se vedou mnohdy rozsáhlé polemiky, a protože se setkáte s protichůdnými názory, řiďte se vždy svým rozumem.
 
 

Velikosti dudlíků a jejích tvary

 
Když se podíváte na širokou nabídku nejrůznějších tvarů, značek a materiálů, zatočí se vám z toho hlava. Měli byste se při výběru zaměřit na velikost, tvar a materiál dudlíku. Každému dítěti vyhovuje jiný dudlík, proto je třeba hledat takový, který vyhovuje tomu vašemu.
 
Podle čeho dudlík vybírat a na co si dát pozor? Prvním, co byste při výběru šidítka pro své dítě měli sledovat, je jeho velikost. Vyrábí se totiž dudlíky pro miminka ve věku 0 až 6 měsíců, 6 až 12 měsíců a 12 až 18 měsíců. A dokonce se dají sehnat i speciální dudlíčky pro předčasně narozené děti nebo děti s nízkou porodní váhou. A zrovna v tomto případě nejde o snahu výrobců donutit rodiče kupovat každý půlrok nové dudlíky. Není totiž vůbec rozumné, aby čerstvě narozené miminko cumlalo dudlík určený pro batolata. Rozdíl ve velikosti jejich pusinky je značný, tudíž správná velikost dudlíku snižuje riziko deformace patra či zoubků. Informace o tom, pro jak staré děti je šidítko určeno, bývá uvedena přímo na obalu. Pokud tam tato informace není nebo je tam psáno, že jde o univerzální velikost, raději se tomuto šidítku vyhněte.
 
 

Silikon nebo kaučuk

 
Na našem trhu jsou k dostání dudlíky vyrobené ze dvou přírodních materiálů. Jde o šidítka silikonová, která jsou průhledná a kaučuková, která mají typické žlutohnědé zabarvení. Který vybrat? Oba materiály mají své pro a proti.
 
 

Hygiena

 
Dobrý dudlík ve správný okamžik dokáže pravé zázraky. S hygienou se to opravdu nemá přehánět, a to ani u nejmenších dětí. Dudlík se však může snadno změnit v ráj bakterií. Dudlík musí být bezpečný a udržován v čistotě.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Porovnat dudlíky a savičky